Italy - Serie A
August 2
SPAL 2013
Fiorentina
Bologna
Torino
Genoa
Hellas Verona
Lecce
Parma Calcio 1913
Sassuolo
Udinese
Netherlands - Eredivisie Comeback
August 2
Go Ahead Eagles
Telstar
USA - MLS: play-off
August 2
San Jose Earthquakes
Minnesota United
New York City FC
Portland Timbers
China - Super League: Group B
August 2
Shanghai SIPG FC
Hebei CFFC
Chongqing Lifan
Tianjin Teda
Scotland - Premiership
August 2
Celtic
Hamilton Academical
Spain - LaLiga Smartbank: Play-off
August 2
Almeria
Girona
Real Zaragoza
Elche
Belgium - First Division B: promotion
August 2
Oud-Heverlee
Beerschot
Lithuania - A Lyga
August 2
Suduva
FK Panevezys
Zalgiris Vilnius
FK Kauno Zalgiris
Norway - Eliteserien
August 2
Bodoe/Glimt
Stroemsgodset
FK Haugesund
Stabaek
Sarpsborg 08
Aalesund
Start
Mjoendalen
Viking
Kristiansund BK
Odds Ballklubb
Rosenborg
Sweden - Allsvenskan
August 2
Helsingborg
Hammarby
IFK Gothenburg
Malmoe FF
Varbergs BoIS FC
Oestersunds FK
Kalmar FF
AIK
IK Brage
IFK Norrkoeping
Sweden - Superettan
August 2
Norrby
Joenkoepings Soedra
Akropolis IF
GAIS
Oestersunds FK
Oesters IF
International - Club Friendlies
August 2
CSKA Moscow
FC Rotor Volgograd
SpVg Schonnebeck
ASC Dortmund
Sportfreunde Siegen
FC Hennef 05
Khimki
Dinamo Moscow
Anorthosis
APOEL
Apollon Limassol
AEK Larnaca
Albania - Kategoria Superiore: Relegation Play-Off
August 2
Vllaznia
KS Beselidhja
Albania - Cup
August 2
KF Tirana
Teuta Durres
Australia - Hyundai A-League
August 2
Newcastle Jets
Western United FC
Australia - New South Wales
August 2
Wollongong Wolves
Mt Druitt Town Rangers
Sydney United 58
Sydney Olympic
Sydney FC Youth
Western Sydney Wanderers FC Youth
Australia - Northern New South Wales
August 2
Adamstown Rosebud FC
Weston Workers
Broadmeadow Magic
Edgeworth Eagles
Charlestown Azzurri
Lake Macquarie
Charlestown Azzurri
Weston Workers
Maitland
Valentine Phoenix
Australia - Brisbane Premier League
August 2
North Star FC
Bayside United
Albany Creek
Taringa Rovers
St George Willawong FC
Brisbane Knights
Australia - Capital
August 2
Gungahlin United
Belconnen United
Gungahlin United
Tigers FC
Tigers FC
Canberra FC
Tuggeranong United
Canberra Olympic
Australia - Tasmania
August 2
South Hobart
Launceston City
Australia - Queensland Premier League
August 2
SWQ Thunder
Logan Lightning
Sunshine Coast
Southside Eagles
Mitchelton
Souths United
Australia - Queensland
August 2
Peninsula Power
Brisbane Roar FC Youth
Gold Coast United FC
Moreton Bay United
Sunshine Coast Wanderers
Olympic FC
Austria - Regionalliga West: Tyrol
August 2
WSG Swarovski Tirol II
Schwaz
Austria - Regionalliga West: Vorarlberg
August 2
FC Wolfurt
Rotenberg
Belarus - Premier League
August 2
Torpedo Zhodino
BATE Borisov
FC Minsk
Rukh Brest
FK Gorodeya
Energetik-BGU
Belarus - Premier League: Reserve
August 2
Neman Grodno Reserves
Dinamo Minsk Reserves
Bosnia and Herzegovina - Premijer Liga
August 2
FK Krupa
FK Sarajevo
Siroki Brijeg
FK Tuzla City
Brazil - Paulista A1: Trophy Interior Play-off
August 2
Bragantino *
Botafogo SP
Brazil - Brazil Paulista A1: Play-off
August 2
Corinthians
Mirassol
Palmeiras
Ponte Preta
Brazil - Baiano: Play-off
August 2
Atletico Alagoinhas
Juazeirense
Bahia
EC Jacuipense
Brazil - Catarinense: play-off
August 2
Juventus SC
Brusque
Chapecoense AF
Criciuma
Brazil - Gaucho: 2nd Stage: Play-Off
August 2
Internacional
Bento Goncalves
Gremio
Novo Hamburgo
Brazil - Mineiro: Play-off
August 2
Caldense
Tombense FC
Atletico MG
America MG
Brazil - Paranaense: Play-off
August 2
Athletico Paranaense
Coritiba
Brazil - Pernambucano: Play-off
August 2
Salgueiro
Santa Cruz
Brazil - Sergipano: 2nd group stage
August 2
AO Itabaiana
Sergipe
Brazil - Mineiro Trofeu Inconfidencia: Play-off
August 2
Uberlandia *
Boa Esporte Clube
Bulgaria - Super Cup
August 2
Ludogorets Razgrad
Lokomotiv Plovdiv
Cambodia - C-League
August 2
Angkor Tiger FC
Electricite du Cambodge
Electricite du Cambodge
Boeung Ket Angkor FC
National Defense Ministry FC
Nagaworld FC
National Police Commissary
Bati Academy U18
Svay Rieng
Visakha FC
Visakha FC
Phnom Penh Crown
Croatia - 1st League: Qualification
August 2
HNK Orijent 1919
NK Istra 1961
Ecuador - Liga Pro: 2nd stage
August 2
Delfin
Aucas
Emelec
Orense
LDU Portoviejo
El Nacional
LDU de Quito
Deportivo Cuenca
Mushuc Runa
Independiente del Valle
Olmedo
Guayaquil City
Tecnico Universitario
Barcelona SC
Universidad Catolica
CSD Macara
England - National League: play-off
August 2
Harrogate
Notts County
Estonia - Meistriliiga
August 2
FCI Levadia
Tulevik Viljandi
Estonia - Cup
August 2
Viimsi Lovid
Parnu JK Vaprus
Faroe Islands - Premier League
August 2
HB Torshavn
NSI Runavik
Skala
Klaksvik
Vikingur
EB/Streymur
AB Argir
TB Tvoeroyri
B36 Torshavn
Fuglafjoerdur
Finland - Ykkonen
August 2
SJK Akatemia
IF Gnistan
Mikkelin Palloilijat
Musan Salama
Finland - Kakkonen: group A
August 2
FC Kiffen
Honka (A)
Kultsu
Mikkelin Kissat
Finland - Kakkonen: group B
August 2
Espoo
Klubi 04
Ilves II
TPV Tampere
GrIFK Grankulla
Atlantis
GrIFK Grankulla
Pallo-Iirot
Hjs Akatemia
Klubi 04
Finland - Kakkonen: group C
August 2
FC Kiisto
GBK
OLS
JS Hercules
PS Kemi
JIPPO
VIFK
OLS
France - Women's Coupe de France
August 2
Guingamp
Olympique Lyonnais
Bordeaux
Paris Saint Germain
Georgia - Crystalbet Erovnuli Liga
August 2
Saburtalo
Dila Gori
Dinamo Batumi
Samtredia
Guatemala - Liga Nacional: apertura
August 2
Antigua Guatemala
Iztapa
CSD Municipal
Coban Imperial
Club Xelaju
Comunicaciones FC
Santa Lucia Cotzumalguapa
Deportivo Malacateco
Hungary - NB II
August 2
Soroksar SC
Debreceni EAC
Debrecen
Budaors
BFC Siofok
Haladas
FC Ajka
Gyori ETO
Gyirmot
Aqvital FC Csakvar
Pecsi MFC
Dorogi FC
Szeged 2011
Bekescsaba
Szolnok
Szentlorinc
Vasas Budapest
Kazincbarcikai BSC
Iran - Azadegan League
August 2
Mes Rafsanjan
Fajr Sepasi
Elmoadab Tabriz
Damash
Qashqai
Arman Gahar Sirjan
Aluminium Arak
Malavan
Baadraan Tehran
Navad Urmia
Niroye Zamini
Mes Kerman
Rayka Babol
Sorkhpooshan Pakdasht
Sepidrood Rasht
Khooshe Talaee Sana Saveh
Esteghlal Khuzestan
Gol Reyhan Alborz
Ireland - Premier Division
August 2
Cork City
Bohemian FC
Ireland - 1st Division
August 2
Shamrock Rovers B
Drogheda United
Israel - Leumit League: Qualification
August 2
Hapoel Afula
Hapoel Marmorek
Japan - J. League
August 2
Consadole Sapporo
Vissel Kobe
Japan - J. League 2
August 2
Matsumoto Yamaga
Giravanz Kitakyushu
Tochigi SC
Albirex Niigata
V-Varen Nagasaki
Tokyo Verdy
Ventforet Kofu
Renofa Yamaguchi
Kyoto Sanga FC
Machida Zelvia
Ehime FC
Jubilo Iwata
JEF United Chiba
Thespakusatsu Gunma
Mito Hollyhock
Zweigen Kanazawa
Omiya Ardija
Avispa Fukuoka
Tokushima Vortis
Montedio Yamagata
Japan - J. League 3
August 2
Grulla Morioka
Cerezo Osaka U23
Imabari FC
Vanraure Hachinohe
Fujieda MYFC
FC Gifu
SC Sagamihara
Kagoshima United
YSCC
Blaublitz Akita
Kamatamare Sanuki
Azul Claro Numazu
Nagano Parceiro
Gamba Osaka U23
Roasso Kumamoto
Fukushima United
Gainare Tottori
Kataller Toyama
Japan - Nadeshiko Women League 1
August 2
Ehime FC Ladies
Iga Kunoichi
INAC Kobe Leonessa
JEF Ladies
Urawa Ladies
NTV Beleza
Lithuania - 1st League
August 2
FK Atmosfera
Lietava Jonava
Dainava Alytus
Nevezis
Mexico - Liga MX Guard1anes
August 2
Tigres
Pachuca
CF America
Tijuana
Toluca
Atletico de San Luis
Queretaro FC
Mazatlan FC
Moldova - National Division
August 2
Dinamo-Auto
Zimbru
Morocco - Botola Pro
August 2
Raja Casablanca
Youssoufia Berrechid
Nicaragua - Primera Division: apertura
August 2
CD Walter Ferretti
Real Madriz
Real Esteli FC
CD Ocotal
Diriangen FC
Chinandega FC
Art Municipal Jalapa
Juventus FC
Norway - 2. Division: Group 1
August 2
Brattvaag
Senja
Norway - 2. Division: Group 2
August 2
Egersund
Nardo
Bryne
Notodden
Norway - Toppserien Women
August 2
Rosenborg BK
Klepp
Avaldsnes
Sandviken
Paraguay - Division Profesional: Apertura
August 2
Cerro Porteno
Sportivo San Lorenzo
Guairena
Olimpia
Qatar - Qatar Stars League
August 2
Al-Khor
Al-Wakra
Al-Gharafa
Al-Duhail SC
Republic of Korea - K-League 1
August 2
Busan I'Park
Ulsan Hyundai
Gangwon FC
Sangju Sangmu
Suwon Bluewings
Daegu FC
Ulsan Hyundai
Sangju Sangmu
FC Seoul
Incheon United
Suwon Bluewings
Gwangju FC
Republic of Korea - K-League 2
August 2
Gyeongnam FC
FC Anyang
Seoul E-Land FC
Bucheon FC 1995
Romania - Liga 1: Relegation
August 2
CSM Politehnica Iasi
Chindia Targoviste
FC Voluntari
Dinamo Bucuresti
Romania - Liga II: promotion
August 2
CS Mioveni
Petrolul Ploiesti
FC Arges Pitesti
UTA Arad
Rapid Bucuresti
Turris-Oltul
Russia - 1st Division
August 2
Shinnik Yaroslavl *
Torpedo Moscow
Krylya Sovetov Samara
Baltika
Scotland - Premier League 1 Women
August 2
Celtic LFC
Hibernian LFC
Heart of Midlothian WFC
Glasgow City
Rangers LFC
Forfar Farmington LFC
Spartans Wfc
Motherwell Lfc
Sweden - Cup: qualification
August 2
Skiljebo SK
Karlslunds IF HFK
Vaertans IK
FC Gute
Carlstad United
IFK Aamaal
Kvarnsvedens IK
Sandvikens IF
Sweden - Damallsvenskan Women
August 2
Kristianstads DFF
Umeaa IK
FC Rosengaard
Piteaa IF
Vaexjoe
Djurgaarden
KIF Oerebro
Vittsjoe GIK
Switzerland - Challenge League
August 2
Chiasso
FC Stade Lausanne-Ouchy
Grasshopper
Winterthur
Kriens
FC Vaduz
Lausanne
Wil
Schaffhausen
Aarau
Taiwan - National League
August 2
HangYuen/Fujen
Tainan City
Kaohsiung County Taipower
TSU
Ming Chuan University
Taipei City Tatung
Taicheng Lions
Taichung Futuro
Tunisia - Ligue I
August 2
Etoile Metlaoui
Stade Tunisien
Sportif de Chebba
CS Hammam-Lif
US Tataouine
CS Sfaxien
US Monastir
Club Africain
USA - USL Championship
August 2
Colorado Springs Switchbacks FC
Portland Timbers II
Colorado Springs Switchbacks FC
Real Monarchs SLC
OKC Energy FC
Las Vegas Lights FC
OKC Energy FC
New Mexico United
Saint Louis FC
Birmingham Legion
Memphis 901
Saint Louis FC
Rio Grande Valley FC
Orange County SC
San Antonio FC
Sacramento Republic FC
Austin Bold
San Antonio FC
Rio Grande Valley FC
FC Tulsa
LA Galaxy II
El Paso Locomotive
San Diego Loyal
Sacramento Republic FC
Tacoma Defiance
New Mexico United
Las Vegas Lights FC
Reno 1868 FC
Phoenix Rising FC
El Paso Locomotive
Phoenix Rising FC
FC Tulsa
Reno 1868 FC
Real Monarchs SLC
Philadelphia Union II
Tampa Bay Rowdies
New York Red Bulls II
North Carolina FC
Hartford Athletic
Loudoun United
USA - USL: League One
August 2
South Georgia Tormenta FC
Forward Madison FC
South Georgia Tormenta FC
Orlando City B
Union Omaha
North Texas SC
Zambia - Super League
August 2
Green Buffaloes
Kysa
Mufulira Wanderers
Nkwazi
Nakambala Leopards
Zanaco