England - Premier League
June 27
Aston Villa
Wolverhampton Wanderers
England - FA Cup
June 27
Norwich City
Manchester United
England - Sky Bet Championship
June 27
Charlton Athletic
Queens Park Rangers
Preston North End
Cardiff City
Swansea City
Luton Town
Barnsley
Millwall
Derby County
Reading
Birmingham City
Hull City
Leeds United
Fulham
Stoke City
Middlesbrough
Wigan Athletic
Blackburn Rovers
Spain - LaLiga Santander
June 27
Athletic Bilbao
Mallorca
Celta Vigo
Barcelona
Osasuna
Leganes
Atletico Madrid
Deportivo Alaves
Spain - LaLiga SmartBank
June 27
Deportivo La Coruna
Ponferradina
Cadiz
Tenerife
Las Palmas
Elche
Racing Santander
Albacete
Italy - Serie A
June 27
Brescia
Genoa
Cagliari
Torino
Lazio
Fiorentina
Italy - Serie C:: relegation: group A
June 27
Pianese
Pergolettese
Olbia
Giana Erminio
Italy - Serie C:: relegation: group B
June 27
ArzignanoChiampo
Imolese Calcio
Alma Juventus Fano
Ravenna
Italy - Serie C:: relegation: group C
June 27
Rende
AZ Picerno ASD
Bisceglie
Sicula Leonzio
Italy - Coppa Italia Serie C:: play-off
June 27
Ternana
Juventus U23
Germany - Bundesliga
June 27
Augsburg
RasenBallsport Leipzig
Bayer Leverkusen
Mainz 05
Borussia Dortmund
Hoffenheim
Borussia Mönchengladbach
Hertha BSC
Eintracht Frankfurt
SC Paderborn 07
Freiburg
Schalke 04
1. FC Union Berlin
Fortuna Düsseldorf
Werder Bremen
1. FC Köln
Wolfsburg
FC Bayern München
Germany - 3rd Liga
June 27
1. FC Kaiserslautern
Viktoria Koeln 1904
FC Carl Zeiss Jena
FC Bayern München II
FC Würzburger Kickers
Hansa Rostock
FSV Zwickau
Eintracht Braunschweig
MSV Duisburg
Hallescher FC
SV Waldhof Mannheim 07
Preußen Münster
TSV 1860 München
SpVgg Unterhaching
International - Club Friendlies
June 27
FK Caslav
FC Kolin
FK San Jv Sumperk
Jiskra Rapotin
Kosice
MFK Vranov Nad Toplou
Liptovsky Mikulas
Spisska Nova Ves
TJ Sokol Lanzhot
FC Strani
Vasas Budapest
Mosonmagyarovar TE
Brattvag
Hodd IL
FC Viktoria Plzen B
SK Slavia Prague B
Asker
Fredrikstad
Fram Larvik
Skeid Fotball
FC CSKA 1948
Strumska Slava
Hebar Pazardzhik
PFC Lokomotiv Sofia 1929
Denmark - Superliga:: relegation: group 1
June 27
SonderjyskE
Silkeborg
Denmark - 1st Division
June 27
Vejle Boldklub
Fredericia
Viborg FF
HB Koege
Skive
Naestved
Denmark - 2nd Division:: promotion
June 27
HIK
Brabrand
Avarta
Aarhus Fremad
Broenshoej
Jammerbugt FC
FC Helsingoer
Thisted
Frem
Middelfart
Vanloese
AB
Denmark - 2nd Division:: relegation
June 27
FA 2000
Naesby
Vejgaard
Hilleroed
Dalum
Holbaek
B 93
FC Sydvest 05
Skovshoved
VSK Aarhus
Slagelse
Ringkoebing
Denmark - Danmarksserien Grp. 1: promotion
June 27
KFUM Roskilde
Ledoeje-Smoerum Fodbold
Denmark - Danmarksserien Grp. 2: promotion
June 27
AB Taarnby
Karlslunde IF
Denmark - Danmarksserien Grp. 3: promotion
June 27
Oure FA
Otterup
Denmark - Danmarksserien Grp. 4: promotion
June 27
Holstebro
Silkeborg KFUM
Norway - Eliteserien
June 27
Start
Odds Ballklubb
Vaalerenga
Viking FK
Norway - 2nd Division Avd.2
June 27
Bryne FK
Asker
Egersunds
Vard Haugesund
Flekkeroy
Levanger
Fram Larvik
Baerum
Nardo
Sotra SK
Arendal Fotball
Rosenborg BK II
Norway - Toppserien: Women
June 27
Arna-Bjornar
Klepp
Avaldsnes
Sandviken
LSK Kvinner
Valerenga IF
Lyn
Kolbotn
Roea
Rosenborg BK Kvinner
Sweden - Allsvenskan
June 27
Oestersunds FK
IFK Norrkoeping
Sweden - Superettan
June 27
AFC Eskilstuna
Umea FC
Akropolis IF
GAIS
Akropolis IF
Oergryte IS
Dalkurd FF
Vasteraas SK
Degerfors
Halmstads BK
GIF Sundsvall
Dalkurd FF
Halmstads BK
Joenkoepings Soedra
Oesters IF
Vasteraas SK
Sweden - 1st Division:: north
June 27
Gefle
IFK Haninge BRB
IFK Berga
Sandvikens IF
IF Karlstad
Vasalunds IF
Karlslunds IF HFK
Oerebro Syrianska IF
Nykoepings BIS
IF Sylvia
Taeby FK
IK Frej Taeby
Sweden - 1st Division:: south
June 27
Qviding FIF
FK Karlskrona
Eskilsminne IF
Skoevde AIK
Assyriska IK
Lunds BK
FC Trollhaettan
Torns IF
Landskrona BoIS
IFK Vaernamo
Utsiktens BK
Oskarshamns AIK
Sweden - Damallsvenskan: Women
June 27
Umea IK
Pitea IF Dff
IK Uppsala Fotboll
Djurgardens IF Dff
Linkopings FC
Vaxjo DFF
KIF Orebro Dff
Eskilstuna United
FC Rosengard
Vittsjo Gik
Finland - Ykkonen
June 27
AC Kajaani
IF Gnistan
KPV
MYPA
Musan Salama
Mikkelin Palloilijat
SJK Akatemia
EIF
SJK Akatemia
EIF
VPS
FC KTP
VPS
Musan Salama
AC Kajaani *
FF Jaro
AC Oulu
IF Gnistan
KPV
FC KTP
Finland - Kakkonen:: group A
June 27
FC Kiffen
FC Reipas
FC Viikingit
JaePS
FC Viikingit
PK-35 Vantaa
FC Reipas
EPS
Finland - Kakkonen:: group B
June 27
KaaPo
Ilves II
Ilves II
KaaPo
SalPa
Atlantis
HJS Akatemia
FC Jazz
Klubi 04
TPV Tampere
Finland - Kakkonen:: group C
June 27
VIFK
JS Hercules
FCV
JBK
JIPPO
SC KuFu-98
RoPS II
FC Kiisto
Finland - Cup
June 27
Haka
HJK
Finland - Naisten Liiga :: Women
June 27
PK-35Helsinki
TPS
FC Honka
PK-35Vantaa
HJK Helsinki
Kuopion Palloseura
Jypk
Aland United
Austria - Bundesliga:: relegation
June 27
Austria Wien
SKN St. Poelten
Mattersburg
Admira Moedling
WSG Swarovski Tirol
Altach
Austria - Erste Liga
June 27
FC Juniors OO
Amstetten
FC Liefering
Kapfenberger SV
Floridsdorfer AC
Austria Wien (A)
Grazer AK
Dornbirn
SV Lafnitz
FC Wacker Innsbruck
Switzerland - Super League
June 27
Luzern
Servette
Young Boys
Xamax
Switzerland - Challenge League
June 27
FC Stade Ls Ouchy
Schaffhausen
FC Vaduz
SC Kriens
Greece - Super League:: championship
June 27
OFI Crete
Panathinaikos
Greece - Super League: relegation
June 27
Panionios
Xanthi FC
Turkey - Super Lig
June 27
Fenerbahce
Yeni Malatyaspor
Goztepe
Alanyaspor
Trabzonspor
Ankaragucu
Turkey - 1st Lig
June 27
Eskisehirspor
Altay Izmir
Osmanlispor FK
Erzurum BB
Adana Demirspor
Giresunspor
Menemen Belediyespor
Boluspor
Czech Republic - 1st League:: championship
June 27
Slovan Liberec
Banik Ostrava
Czech Republic - 1st League:: Europa League play-off
June 27
SK Dynamo Ceske Budejovice
Mlada Boleslav
Bohemians 1905
Slovacko
Czech Republic - 2nd league
June 27
Sokolov
FK Varnsdorf
Dukla Praha
MFK Chrudim
Slovakia - Fortuna League:: championship
June 27
Zemplin Michalovce
Spartak Trnava
Slovakia - Fortuna League:: relegation
June 27
FK Pohronie
Zlate Moravce
SKF Sered
Nitra
FK Senica
Trencin
Slovakia - 2nd League:: promotion
June 27
Dubnica
FK Poprad
Dukla Banska Bystrica
Skalica
Russia - Premier League
June 27
FC Orenburg
FC Krasnodar
FC Spartak Moscow
FC Ufa
FC Rubin Kazan
FC Lokomotiv Moscow
FC Dinamo Moscow
CSKA Moscow
FC Rostov
FC Arsenal Tula
Ukraine - Premier League:: championship
June 27
FC Kolos Kovalivka
Oleksandriya
Shakhtar Donetsk
Zorya Luhansk
Ukraine - Premier League:: relegation
June 27
Karpaty Lviv
FC Lviv
Poland - Ekstraklasa:: championship
June 27
Legia Warszawa
Piast Gliwice
Poland - Ekstraklasa:: relegation
June 27
Wisla Plock
ŁKS Łódź
Gornik Zabrze
Wisla Krakow
Poland - 1st Liga
June 27
Miedz Legnica
Warta Poznan
Olimpia Grudziadz
GKS Tychy
Stal Mielec
Radomiak Radom
Poland - 2nd Liga
June 27
KS Legionovia Legionowo
Resovia
Lech Poznan ll
GKS Katowice
Olimpia Elblag
Blekitni Stargard
Pogon Siedlce
Elana Torun
Stal Rzeszow
Znicz Pruszkow
Stal Stalowa Wola
Garbarnia
SKRA Czestochowa
Gryf Wejherowo
Gornik Leczna
Bytovia Bytow
Croatia - 1st League
June 27
Dinamo Zagreb
NK Osijek
Slovenia - Prva Liga
June 27
Tabor
NK Bravo
Aluminij
NK Celje
Hungary - OTP BANK Liga
June 27
Zalaegerszeg TE
Fehervar FC
Debrecen
Paksi FC
Diosgyori VTK
Kisvarda FC
Ujpest FC
Kaposvari Rakoczi FC
Ferencvaros
Mezokovesd SE
Puskas FC Academy
Budapest Honved
Romania - Liga I:: relegation
June 27
Chindia Targoviste
CSM Politehnica Iasi
Sepsi OSK
FC Viitorul Constanta
Bulgaria - First Professional League:: championship
June 27
Slavia Sofia
PFC CSKA-Sofia
PFC Ludogorets 1945 Razgrad
Lokomotiv Plovdiv
Bulgaria - First Professional League:: relegation: group 1
June 27
Vitosha Bistritsa
FC Tsarsko Selo Sofia 2015
Belarus - Premier
June 27
FC Minsk
Shakhter Soligorsk
Neman Grodno
Dynamo Brest
BATE Borisov
Dinamo Minsk
Belarus - 1st League
June 27
Naftan Novopolotsk
Granit Mikashevichi
Khimik Svetlogorsk
FC Oshmyany
Sputnik Rechitsa
Volna
Gomel
FC Smorgon
Belarus - Reserve League
June 27
Gorodeya Reserve
Isloch Reserve
Torpedo Zhodino Reserve
Vitebsk Reserve
FK Ruh Brest Reserves
Belshina Reserve
Lithuania - 1st League
June 27
BFA
Dainava Alytus
Hegelmann Litauen
FK Panevezys B
FK Atmosfera
FK Kauno Zalgiris B
FK Minija
FA Siauliai
Zalgiris Vilnius B
Dziugas Telsiai
Estonia - Meistriliiga
June 27
FC Kuressaare
Flora Tallinn
Tulevik Viljandi
Talinna Kalev
Narva Trans
FCI Levadia
Paide Linnameeskond
TJK Legion
Estonia - Esiliiga
June 27
Parnu JK Vaprus
Tammeka U21
Israel - Ligat HaAl:: championship
June 27
Maccabi Haifa FC
Hapoel Beer Sheva FC
Maccabi Tel Aviv FC
Hapoel Tel Aviv FC
Israel - Ligat HaAl:: relegation
June 27
Hapoel Hadera
Hapoel Raanana FC
Albania - Kategoria Superiore
June 27
Flamurtari
Luftetari
Partizani
Laci
Faroe Islands - 1. Deild
June 27
HB Torshavn II
07 Vestur
AB Argir II
B71 Sandur
Klaksvik II
B36 Torshavn II
Faroe Islands - 2. Deild
June 27
TB Tvoeroyri II
NSI Runavik III
Brazil - Carioca:: 2nd relegation group
June 27
Americano RJ
America RJ
USA - NWSL Challenge Cup :: Women
June 27
North Carolina Courage
Portland Thorns
Japan - J. League
June 27
Consadole Sapporo
Kashiwa Reysol
Nagoya Grampus Eight
Vegalta Sendai
Shimizu S-Pulse
Sanfrecce Hiroshima
Yokohama FC
Vissel Kobe
Kashima Antlers
Yokohama F.Marinos
Kawasaki Frontale
Gamba Osaka
Oita Trinita
Cerezo Osaka
Shonan Bellmare
Sagan Tosu
Urawa Red Diamonds
FC Tokyo
Japan - J. League 2
June 27
Ehime FC
Tokushima Vortis
FC Ryukyu
JEF United Ichihara Chiba
Matsumoto Yamaga
Kyoto Sanga FC
Albirex Niigata
Montedio Yamagata
Tokyo Verdy
Avispa Fukuoka
Tokyo Verdy
FC Machida Zelvia
Ventforet Kofu
Albirex Niigata
Zweigen Kanazawa
Matsumoto Yamaga
Ehime FC
Mito Hollyhock
Fagiano Okayama
Renofa Yamaguchi
JEF United Ichihara Chiba
Omiya Ardija
Montedio Yamagata
Tochigi SC
Thespakusatsu Gunma
Mito Hollyhock
V-Varen Nagasaki
Giravanz Kitakyushu
Japan - J. League 3
June 27
Fukushima United FC
Vanraure Hachnohe FC
Grulla Morioka FC
Blaublitz Akita
Azul Claro Numazu
Fujieda MYFC
SC Sagamihara
Yscc Yokohama
Cerezo Osaka U23
Gainare Tottori
FC Gifu
FC Imabari
Roasso Kumamoto
Kagoshima United
Republic of Korea - K-League 1
June 27
Busan I'Park
Seongnam FC
FC Seoul
Incheon United
Daegu FC
Gangwon FC
Republic of Korea - K-League 2
June 27
Ansan Greeners
Chungnam Asan FC
Daejeon Citizen
FC Anyang
Republic of Korea - K-League 3
June 27
Gimpo Citizen
Cheongju FC
Gyeongju H & N
Jeonju Citizen
Pyeongtaek Citizen
Hwaseong
Yangju Citizens
Busan Transport Corp
Changwon City
Mokpo City
Cheonan City
Gyeongju Citizen FC
Gangneung City
Chuncheon FC
Gimhae
Daejeon Korail
Armenia - Premier League:: championship
June 27
Ararat
Shirak
Armenia - 1st League
June 27
Ararat Armenia II
Lernayin A.
Alashkert FC II
Dilijan
BKMA
Urartu FC II
Cambodia - C-League
June 27
Electricite du Cambodge
Phnom Penh Crown
National Defense Ministry FC
Bati Academy U18
National Police Commissary
Visakha FC
Georgia - Crystalbet Erovnuli Liga
June 27
Dila Gori
Samtredia
Dinamo Batumi
Kakheti Telavi
Lokomotivi Tbilisi
Merani
Saburtalo
Dinamo Tbilisi
Torpedo Kutaisi
Chikhura
Dila Gori
Samtredia
Kazakhstan - Premier League
June 27
Zhetysu Taldykorgan
Irtysh Pavlodar
Tajikistan - Vysshaya Liga
June 27
Istaravshan
Lokomotiv Pamir
Khatlon
Faizkand
Kuktosh
CSKA Pamir
Uzbekistan - Superliga
June 27
AGMK
Mashal Muborak
Metallurg Bekobod
Navbahor Namangan
Australia - Northern
June 27
Darwin Hearts FC
Hellenic
Casuarina
Mindil Aces
Australia - Western
June 27
Armadale
Sorrento
Balcatta
Perth Glory Youth
Bayswater City
Inglewood United
Cockburn City
ECU Joondalup
Floreat Athena
Gwelup Croatia
Rockingham City FC
Perth
Australia - Southern
June 27
Adelaide Olympic
Adelaide United Youth
Tunisia - Ligue II:: promotion
June 27
EO Sidi Bouzid
Olympique de Beja
Tanzania - Premier League
June 27
Alliance FC
Coastal Union
Biashara Mara United
Azam FC
Kagera Sugar
Kinondoni MC
Mbeya City
JKT Tanzania
Mwadui
Mtibwa Sugar
Ruvu Shooting
Namungo FC
Singida United
Lipuli
Young Africans
Ndanda FC
Denmark - 3F Ligaen: championship: Women
June 27
FC Nordsjaelland
VSK Aarhus
FC THY-Thisted Q
KoldingQ
Fortuna Hjoerring
Broendby
Taiwan - Mulan Football League : Women
June 27
Taichung Blue Whale (w)
Kaohsiung Yangxin (w)
New Taipei Air Source (w)
Taoyuan International FC (w)
Taipei Bear (w)
Hualien FC (w)